Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam Was do wzięcia udziału w L Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Jubileusz 100 lat PTA Przeszłość nadaje kształt przyszłości – człowiek od plejstocenu do antropocenu, która odbędzie się w dniach
9-11 września 2025 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nadchodzące wydarzenie będzie miało szczególny charakter, ponieważ w 2025 r. Polskie Towarzystwo Antropologiczne obchodzi zaszczytny jubileusz – 100-lecie swojej działalności.
O wyjątkowej randze konferencji świadczy, o czym informujemy z radością i dumą, objęcie wydarzenia honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania, Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Jubileuszowa konferencja będzie niepowtarzalną okazją do upamiętnienia historii Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Jej tematyka obejmie refleksję nad dotychczasowymi osiągnięciami w dziedzinie antropologii, jak i inspirujące perspektywy na przyszłość tego obszaru badań. Przede wszystkim będzie jednak platformą dla merytorycznej, interdyscyplinarnej współpracy, a także przestrzenią dyskusji oraz wymiany poglądów naukowych, które, o czym jesteśmy przekonani, staną się fundamentem kolejnych 100 lat rozwoju nowych obszarów i podejść w badaniach człowieka.
Ważnym punktem jubileuszowej konferencji będzie uroczystość uhonorowania medalami i odznaczeniami wybitnych polskich antropologów. Konferencję uświetnią wykłady zaproszonych gości, ekspertów w dziedzinie biologii człowieka i nauk o zdrowiu. Już dziś możemy z radością ogłosić, że gotowość do wygłoszenia wykładu online, poprzedzającego uroczystość wręczenia odznaczeń, potwierdził światowej sławy antropolog i neurobiolog, autor niezwykle popularnych książek przybliżających zagadnienia stresu i biologicznych uwarunkowań ludzkich zachowań, prof. Robert Sapolsky ze Stanford University. Planujemy także organizację sesji eksperckiej, podsumowującej aktualny stan wiedzy w wybranych obszarach antropologii oraz debatę dotyczącą przyszłości badań biologii człowieka. Symbolicznym krokiem w przyszłość badań antropologicznych będą Sesje Młodych Antropologów, w ramach których swoje prace zaprezentują doktoranci i studenci.
Pragniemy, żeby konferencja stała się kamieniem milowym dalszego rozwoju nowoczesnych badań antropologicznych, zarówno w klasycznych obszarach, takich jak auksologia czy biologia populacji pradziejowych i historycznych, jak i na pograniczu biologii i medycyny, nauk o zdrowiu, archeologii, nauk o kulturze fizycznej, socjologii i psychologii.
Serdecznie zapraszamy Członkinie i Członków PTA, ale także wszystkie osoby, którym bliskie są zagadnienia biologii człowieka niezależnie od ich naukowego kontekstu, do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu i wspólnego celebrowania 100. urodzin Polskiego Towarzystwa Antropologicznego.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
w imieniu Komitetu Organizacyjnego L Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Antropologicznego
Prof. UAM dr hab. Tomasz Hanć
Copyright © PTA 2024