Szanowne Koleżanki i Koledzy Polskiego Towarzystwa Antropologicznego,
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że dnia 30.03.2025r. zmarł w wieku 77 lat
Pan Prof. dr hab. Marek Grzybiak
Prof. Marek Marian Grzybiak urodził się 13 września 1947 roku we Wrocławiu. Dyplom lekarza uzyskał 15.06.1971 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Bezpośrednio po ukończeniu studiów rozpoczął pracę naukową w macierzystej uczelni, gdzie przeszedł wszystkie stopnie awansu naukowego. W roku 1979 uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w roku 1989 stopień doktora habilitowanego, pracując kolejno na etatach asystenta, adiunkta, docenta i profesora nadzwyczajnego (1990). W 1999 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
W czasie ponad 40 letniej pracy w Akademii Medycznej w Gdańsku, a następnie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Profesor Marek Grzybiak pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w swojej uczelni oraz w innych ośrodkach i instytucjach naukowych. W latach 1990-1993 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Lekarskiego AM w Gdańsku, w latach 1993-1996 był prorektorem ds. Dydaktyki AM w Gdańsku. Ponadto pełnił funkcję Członka: Rady Wyższego Szkolnictwa Medycznego przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej (1982-1985), Zespołu Organizacyjnego Komitetu Podyplomowego przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej (1991-1994), Sekcji Uczelni Medycznych Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (2000-2001), Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2002-2007).
Wieloletnia działalność naukowa Profesora Marka Grzybiaka dotyczyła zagadnień związanych z sercem. Jest autorem i współautorem 390 prac oraz wydrukowanych streszczeń zjazdowych, w tym 20 pozycji podręcznikowych. Wyniki powyższych prac były prezentowane na kongresach i zjazdach zagranicznych (m.in. VIII Kongresie Międzynarodowym Towarzystwa Prymatologicznego we Florencji, XIV Kongresie Anatomicznym w Lizbonie, X Kongresie Kardiologicznym w Nicei) oraz licznych krajowych zarówno anatomicznych, jak i antropologicznych.
Część dorobku naukowego stanowią prace o tematyce antropologicznej i prymatologicznej. Prof. Marek Grzybiak był kontynuatorem działalności naukowej „Gdańskiej Szkoły Prymatologicznej”, której twórcą był prof. Michał Reicher, współautor fundamentalnego wielotomowego dzieła „Anatomia człowieka”. Prof. Marek Grzybiak był wieloletnim Przewodniczącym Komisji Prymatologicznej Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz twórcą i głównym organizatorem 23 konferencji prymatologicznych.
Na wyniki prac dotyczących układu żył nieparzystych prezentowanych przez prof. M. Grzybiaka powoływano się w kilku wydaniach dzieła Gray’s Anatomy. Uznanie dorobku naukowego Profesora w kraju i za granicą jest potwierdzone także licznymi cytowaniami Jego prac.
Profesor Marek Grzybiak był nie tylko wybitnym uczonym, ale także sprawnym organizatorem nauki. Zgromadził wokół siebie wielu ambitnych i aktywnych naukowców. Był promotorem 24 zakończonych rozpraw doktorskich, opiekunem trzech ukończonych przewodów habilitacyjnych oraz autorem recenzji wielu rozpraw habilitacyjnych i doktorskich oraz wniosków dotyczących nadania tytułu profesora. Należy podkreślić, że bardzo wspierał środowisko antropologów w Gdańsku i w kraju. Był promotorem lub recenzentem ich rozpraw doktorskich, czy habilitacyjnych.
Osiągnięcia naukowe, oryginalne wyniki badań przyniosły Profesorowi Markowi Grzybiakowi powszechne uznanie i miano wybitnego specjalisty w uprawianej przez Niego dyscyplinie nauki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Świadectwem wysokiej pozycji w środowisku naukowym było między innymi, zapraszanie Profesora do liczących się w kraju i za granicą gremiów – towarzystw naukowych, komitetów naukowych i rad programowych czasopism. W latach 2003-2007 był V-ce Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, a następnie w latach 2007-2015 jego Członkiem i Prezesem (2015-2022). Profesor pełnił także funkcję Przewodniczącego II Wydziału Nauk Biologicznych i Medycznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (2001-2005). Był Redaktorem Naczelnym Annales Academiae Medicae Gedanensis (2006-2018) oraz Członkiem Komitetu Redakcji Folia Morphologica od 2004.
Warto podkreślić, że był inicjatorem i współorganizatorem Oddziału Polskiego Towarzystwa Antropologicznego w Gdańsku, które powstało w 1988 roku. Jako wieloletni jego wiceprzewodniczący, był aktywnym współorganizatorem dwóch antropologicznych konferencji naukowych w Gdańsku (1993 i 2003). Na konferencji w 2003 roku „Wszystkich rzeczy miarą jest człowiek” Profesor Marek Grzybiak był pomysłodawcą wydania książki z pracami pokonferencyjnymi w formie elektronicznej. W 2023 roku otrzymał tytuł honorowego członka Polskiego Towarzystwa Antropologicznego.
Przez około 30 lat był związany także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadził zajęcia ze studentami malarstwa i rzeźby.
Za swoją działalność o niezwykle szerokim zasięgu i wybitne osiągnięcia Profesor Marek Grzybiak otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Wśród odznaczeń i medali zarówno krajowych, jak i zagranicznych, którymi uhonorowano Profesora należy wymienić: Złoty Krzyż Zasługi (2003), Medal Edukacji Narodowej (2003) oraz Medal im. Alesa Hrdlicki (2009) – prestiżowe wyróżnienie, przyznawane co 10 lat przez czeskie Towarzystwo Antropologiczne wybitnym antropologom.
Przez wiele lat prowadził wykłady z zakresu anatomii prawidłowej, klinicznej i antropologii w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz wykłady z zakresu medycyny i antropologii w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Przez wiele lat był popularyzatorem wiedzy anatomicznej i antropologicznej w mediach lokalnych i o zasięgu krajowym.
Pogrzeb profesora Marka Grzybiaka odbędzie się w piątek 4 kwietnia br. na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie (ul. Malczewskiego 31). O godzinie 10.30 rozpocznie się spotkanie w Kaplicy, o godz. 11.00 wyjście na Cmentarz.
W imieniu Polskiego Towarzystwa Antropologicznego składamy na ręce
rodziny wyrazy serdecznego współczucia.
Zapewniam, że Pan Profesor pozostanie w naszej pamięci.