Niedokończone rozmowy – odszedł Profesor Andrzej Marek Wyrwa

Z ogromnym smutkiem informujemy, że 17.11.2022 zmarł pan prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Rodzinie oraz współpcownikom Pana Profesora składamy wyrazy współczucia.

Zarząd PTA

 

Niedokończone rozmowy – odszedł Profesor Andrzej Marek Wyrwa

Złe wiadomości zawsze nas dopadają w najmniej oczekiwanych momentach. Tak też stało się dziś 17 listopada w godzinach porannych. Podczas obrad Konferencji w Toruniu dotarła do nas wiadomość – zmarł Andrzej Wyrwa! W takie przerażające wiadomości zawsze trudno uwierzyć! A jednak…

Profesor był archeologiem i historykiem. W 2008 roku został mianowany Dyrektorem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i był Dyrektorem do dziś. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie został zatrudniony po studiach i gdzie zdobywał wszystkie swoje stopnie i tytuły naukowe, gdzie realizował się jako naukowiec. W jego kręgu zainteresowań znalazła się tematyka klasztorów, zwłaszcza zakonu cystersów. Przez szereg lat kierował badaniami zespołu pocysterskiego w Łeknie (niedaleko Wągrowca).

Z racji pełnionej funkcji patronował Funeraliom Lednickim, ale uczestniczył także w obradach konferencyjnych i już w 2008 roku w tomie „Czarownice” opublikował artykuł o „wampirach” – temacie który należał do kręgu Jego zainteresowań.

Do ostatnich chwil kierował Muzeum na Lednicy. I zostawił Muzeum na początku nowej drogi. Za chwilę ukaże się 21 tom Studiów Lednickich, kolejne tomy w ramach serii Biblioteki Studiów Lednickich. Wielkimi staraniami dopiął otwarcia nowego pawilonu muzealnego z nowoczesnymi magazynami dla unikatowych zbiorów lednickich i salami wystawowymi umożliwiającym w nowoczesny sposób prezentowane kultury Piastów. Otworzył kolejne drzwi dla Ostrowa Lednickiego, który może stać się nowoczesną wyjątkową placówką muzealną.

Dziękujemy Ci Andrzeju!

Jacek Wrzesiński